Posilující rostlinka: kotvičník zemní


Kotvičníku se daří zejména v teplejších oblastech. Roste také v pouštních lokalitách a ve velmi chudých půdách. Stonky jsou rozvětvené a mohou dosáhnout až jednoho metru na výšku. Listy jsou drobné, květiny mají žluté lístky.

V některých zemích, například ve Spojených státech, je tato rostlina považována za plevel, ale ve většině zemí je vyhledávanou rostlinou s léčivými a afrodiziakálními vlastnostmi, které působí jak na muže, tak i na ženy. V Indii, v ajurvédské medicíně, byla tato rostlina konzumována ke stimulaci sexuality a plodnosti.

kotv1

Kotvičník je bohatý na steroidní saponin, který zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a žen, zvyšuje libido a sexuální touhu. Mezi další vlastnosti patří regulace a čištění renálních, jaterních a gastrointestinálních funkcí. Rostlina mimo jiné obsahuje také pryskyřice, éterické oleje, minerály, polynenasycené mastné kyseliny a draslík. Kotvičník účinky tuto rostlinu vynáší v posledních letech do popředí zájmu a rostlina si vysloužila přezdívky jako životabudič, elixír mládí nebo zelená viagra.

Kotvičník je široce používaný nadšenci pro fitness a posilování, kvůli své údajné schopnosti zvyšovat hladinu testosteronu, což by mu dodávalo anabolické vlastnosti, jako je nárůst svalové hmoty. Na rozdíl od jiných produktů, jde o čistě přírodní látku.

kotv

Kotvičník si lze i vypěstovat ze semen jako jednoletou rostlinu. Nemá velké nároky, ale nesnáší zimu a vyschlý nebo přemokřený substrát. Nejlepší podmínky rostlinám vytvoříte ve skleníku, kde bude mít požadovanou teplotu a snadno si ohlídáte vlhkost. Vzešlé rostliny stačí jen rosit. Rostliny vysazené zjara by měly být ke sklizní koncem srpna. Rostlina není nijak zvlášť náchylná k chorobám a škůdcům.

Pokud nejste zrovna zahradníci, můžete si kotvičník jednoduše zakoupit, a to například jako usušenou nať, ze které si budete připravovat pravidelně šálek posilujícího nápoje. Kotvičník si můžete také obstarat ve formě kapslí nebo tablet.

Posted in: Nezařazené