Jak vybrat to pravé

Výběr dětského jména byste v žádném případě neměli podceňovat, jedná se o něco, co bude dítě provázet po celý jeho život . Také byste měli myslet na to, aby nepůsobilo směšně v kombinaci s příjmením. U děvčat je to o něco obtížnější, ty v průběhu života příjmení s velkou pravděpodobností změní. Pokud je opravdu hodně dlouhé příjmení, volte raději krátké křestní jméno. Naopak byste to měli udělat v případě, že je příjmení krátké, k tomu se pak dobře hodí delší křestní jméno. Divně také působí cizokrajné křestní jméno v kombinaci s typicky českým příjmením.
spící holčička v hnízdě.jpg
V budoucnosti by pak byla velká pravděpodobnost toho, že by se dítěti okolí posmívalo a to by pak odmítalo chodit do školky, školy, prostě pohybovat se mezi svými vrstevníky, i když je určitě lákavé, pojmenovat potomka neobvyklým a málo používaným jménem. Ale vše by mělo být po důkladném zvážení. Nepříliš šťastným řešením jsou také dvě křestní jména, např. když se budete snažit zavděčit oběma dědečkům a dáte synovi jména dvě. Výjimkou jsou členové královských rodin, ty mají jmen několik. Už vůbec nedělejte to, že byste dali shodné křestní jméno s příjmením (např. Pavel Pavel). Problém může vyvstat také u kombinace Petr Pavel, pro okolí je pak těžké rozpoznat, co je jméno a co příjmení.
děti na procházce.jpg
Nejjednodušší je sáhnout po kalendáři a začít tzv. vylučovací metodou. Škrtnout jména, která se nelíbí vám samotným a také nikomu z rodiny. Pak je tu také varianta pojmenování po jednom z rodičů nebo prarodičů, toto řešení i v dnešní době preferuje velká část budoucích rodičů.
Výběr jména nenechávejte na poslední chvíli, porod může přijít dřív než je plánovaný a v porodnici pak budou chtít zapsat všechny údaje, tedy i jméno novorozence. Na matrice v dnešní době není problém zapsat vlastně jakékoliv křestní jméno.