Jednotný internet, jednotný údaj

Spousta platforem, zvláště například i české projekty jako mojeID jsou již takovými malými průkopníky. Samozřejmě, že jsou to zatím přihlašovací údaje hlavně na vládní stránky, vládní projekty, státní stránky atd., protože ty lze regulovat. Stát o vás všechny potřebné informace už má a pro něj je něco jako jednotné přihlašovací údaje ideálním řešením, neboť bude mít všechny údaje pod jednou střechou a taky to zkrátí čas a nervy mnoha úředníkům a státním zaměstnancům, kteří si tak nebudou muset škubat vlasy při vymýšlení hesel a jmen.
soukromí člověka 

Je to možné přenést i do soukromého sektoru?

Tady je otázka, kdo by měl být tím sjednocovacím? Je to vůbec možné, mít na nějakém trhu se zdravou konkurencí, jednoho poskytovatelé sjednocených přihlašovacích údajů? Realita je spíš taková, že sice služby jako tyto existují, jsou ale roztříštěny do tolika nejrůznějších společností, že většina stránek a platforem ani nemá zájem je uznávat, a tedy takto omezuje jejich funkčnost na pouhé pseudostránky, které navštíví jeden uživatel za rok. Takový sjednocovací subjekt totiž dostane monopol na osobní údaje svých uživatelů – u státních projektů je to v pořádku, od těch se nic peněžit nebude, ale takové soukromé subjekty nic neváže k tomu, aby začaly údaje prodávat těm firmám a reklamním agenturám, které si za to pěkně zaplatí.
mladík se sluchátky 

Proč je vlastně důležité nemít takový monopol?

Dnes se s údaji obchoduje normálně – to máte například tak, když se zaregistrujete na jedné stránce, začnou vám chodit reklamní sdělení od jiné společnosti a za chvíli máte na krku spoustu spamu. To je ale běžná praxe a je to také riziko, které ale sice společnosti dělat nemají, ale dělají. Některé to mají přímo v podmínkách, že mohou poté obchodovat s údaji s třetími osobami, kdo si ale čte taková sdělení.  Ale kdyby existoval takový monopol, tak by vaše údaje mohl komukoliv prodávat, byť podpultově. Věděl by navíc všechno, co ostatní vidět nemohou – na kolika stránkách jste registrování, co to je za stránky, jaký je tam obsah, co tam děláte a další. Velmi užitečná věc.
 
Proto si dávejte alespoň trochu pozor, na jakých stránkách emaily zadáváte.

Posted in: Web