JAK „VYZRÁT“NA ŠPATNOU PSYCHIKU?!

Necítíte se zrovna v pohodě? Vstaňte a hýbejte se!
 U některých mužů kolem 50-55roku života začíná úbytek mužského pohlavního hormonu testosteronu-tzv.andropauza.Mění se postava/typ jablko/,snižuje se chuť na sex, kosti jsou křehčí. V psychice může být podrážděnost, letargie, deprese, celková nespokojenost. Výkyvy psychiky mohou být samozřejmě v jakémkoliv věku. Co s tím? První pomoc je blízko každému! Je to pohyb!
mladý muž u okna
Aktivita/manuální práce,sport/má tyto pozitivní účinky na duševní stav:
1.       Zlepšuje náladu, zvyšuje pocit vlastní hodnoty, snižuje úzkostné stavy. U mírných až středních depresí každodenní aerobní cvičení má již po týdnu první pozitivní efekt a během 4-6měsíců je už efekt výrazný! Podle výzkumu například 8 minut každodenní intenzivní jízdy na rotopedu zmírňuje napětí, hněv a příznaky deprese.
2.       Napomáhá dobrému spánku.
3.       Posilí mozkovou činnost-pravidelná aktivita zlepší paměť a schopnost učit se. I lidé nad 60 let, při pravidelné procházce 3x týdně, si mohou významně zlepšit své duševní zdraví.
 ukazování směru
 Za přečtení stojí zajímavá zkušenost z praxe, jak pohyb může obrátit k lepšímu dokonce sebevražedné myšlenky:
Jde o příběh z 30. let minulého století. Za Dr. Harry Linkem, newyorským lékařem, přišel zoufalý muž uvažující o sebevraždě. Dr. Link zjistil, že muž žije příliš sedavým způsobem života, převážně používá svou mysl a zanedbává své tělo. Doporučil mu změnu-manuální práci. Muž odmítl. Doktor tedy odvážně řekl:“Dobře,spáchejte tedy sebevraždu.Ale proč by to nemohlo být vyjímečným způsobem,abyste se dostal do novin?Běhejte tak dlouho, dokud nepadnete.“To se muži zalíbilo.Napsal dopis na rozloučenou a vyběhl.Běhal jeden den, ale stále nepadl k zemi, jen byl unavený, tak si řekl, že bude pokračovat další den…a další…a další…, až pohyb posílil jeho duševní zdraví a v jeho životě nastal pozitivní obrat!