Kvalitní postel není jen designovým prvkem

Je nejen známo a výzkumem podloženo, že spánkem strávíme třetinu lidského života. Nejen z tohoto důvodu je třeba si uvědomit, jakou roli a podstatu hraje výběr kvalitní postele. Zdravý a hodnotný spánek má podstatný vliv nejen na lidskou psychiku, náladu, ale rovněž má vliv i na naše zdraví. Z čehož vyplývá, že výběru adekvátní postele je třeba věnovat značnou pozornost. Rozhodně neuspěchat tento počin. Záleží na každém, zda upřednostní koupi nebo si nechá vyrobit postel na zakázku. Nicméně podstata efektivity je stejná. Na co se především zaměřit?
batoh u postele

Podstatné parametry pro správnou postel

1.      Velikost– jedná se o velmi důležitý atribut, neboť rozměr postele má vliv na kvalitu a komfort pro spaní. Stručně lze konstatovat, že čím větší postel, tím se bude lépe spát. Bude zaručen dostatek místa pro adekvátní ležení i spaní. Jen je třeba pamatovat, aby se vám poté postel vešla do ložnice. Před pořízením postele je adekvátní si řádně přeměřit danou místnost.

okno u postele

2.      Materiál– i když za zcela dokonalý materiál je považován masiv, který ručí za dlouhou životnost, maximální pevnost i znamenitou odolnost, avšak díky vyšší ceně, není dostupný pro každého. Ovšem i jiné alternativy materiálu jsou adekvátní, jako například čalouněné nebo kovové postele poslouží dobře. Rovněž i ty, které jsou vyrobeny z dřevěných desek.

 

3.      Výška– není pravdou, že čím vyšší postel, tím lepší pohodlí. Vyšší postel je logicky vhodná pro osoby vyšší postavy, rovněž pro osoby mající zdravotní problém či pro seniory kvůli lepšímu vstávání z postele. Ohledně výšky postele platí, že při sedu na posteli při položení chodidel na zem, by měly nohy od kyčle dolů svírat pravý úhel. Za ideální je považována výška postele čtyřicet až padesát centimetrů nad zemí.
manželská postel

Proč významnou roli hraje i rošt?

Na výběr jsou rošty lamelové, které jsou pružné či lze zvolit prkenné, tj. tvrdé. Dostupné jsou u některých typů postelí i rošty polohovací. Zde je třeba počítat však s vyšší pořizovací cenou. V případě pořízení kvalitního roštu máte prakticky zaručenou maximální životnost. Rošt je zkrátka součástí postele, proto je třeba i zde věnovat náležitou pozornost. Při kvalitním roštu je zajištěna i náležitá produšnost matrace. Je třeba, aby rošt byl dostatečně stabilní. K dostání jsou na trhu postele s roštem nebo také bez.