Aby sourozenci nebyli jako kočky a myši

Mezi sourozenci často vzniká rivalita, kterou někdy podněcují dokonce i jejich rodiče. Někdy však může přerůst přímo v sourozeneckou válku, která potrápí jak je samotné, tak ale i zbytek rodiny. Samozřejmě neexistuje unifikovaný návod na mezilidské vztahy, ani na řešení konfliktů mezi sourozenci, můžete se ale snažit těmto konfliktům předcházet.
bobování sester
1.      Nedělejte mezi dětmi rozdíly
Jeden ze základních problémů je ten, že rodiče často dělají mezi svými dětmi rozdíly a srovnávají je. „Anička je přece ve škole šikovnější než ty Pepíku, zkus se taky trochu snažit.“ A problém je na světě. Pepík se totiž bude cítit ukřivděný a Anička nad ním bude mít „navrch“. Zpočátku z toho sice může být jen malá závist, ale ta může přerůst v sourozeneckou válku obřích rozměrů. Děti totiž mají tendenci dokazovat ostatním, že oni jsou lepší. Berte každé dítě jako jedinečné a jejich chyby nevyzdvihujte a už vůbec ne před ostatními sourozenci.
2.      Podnikejte vše společně
Snažte se s dětmi podnikat věci, které je sblíží, aby měli krásné vzpomínky na toho druhého. Společné vzpomínky totiž jsou pro sourozence velice důležité, negativní pocity ze sourozence totiž nesmí převážit nad těmi pozitivními. Snažte se tedy, aby děti měly třeba nějaký společný zájem a měli chuť spolu trávit volný čas.
děti u plotu
3.      Poskytněte dětem osobní prostor
Pokud je to jenom trochu možné, dopřejte dětem každému vlastní pokoj. Osobní prostor je totiž pro děti stěžejní, potřebují svůj klid, čas na své zájmy a hlavně soukromí. Pokud mají děti společný pokoj, mají se většinou plné zuby a často jejich společné soužití přechází právě v rivalitu a mnohdy až nenávist. Děti si dělají schválnosti a na malém prostoru se prostě nemají kam před sebou schovat. Pokud nemáte možnost mít pro každé dítě zvlášť, pak ten jeden aspoň rozdělte opticky na dvě části, tak aby se neměli pořád na očích.