Jakou barvu LED žárovky si vybrat?

Ať už měníte celé svítidlo nebo se chystáte vyměnit pouze LED žárovku, je dobré se vždy zamyslet nad tím, jaký typ vybrat. Dnes už se totiž žárovky nedělí pouze podle toho, jestli jsou 40W nebo 60W, ale přibyly nové údaje- svítivost, světelný tok, nebo právě barva světla. Právě výběrem správné barvy se budeme dnes věnovat.
barevné žárovky 

Svítím, svítíš, svítíme…

Při rozhodování o výběru barvy světla si vždy musíme uvědomit, kde se danou žárovkou bude svítit. Na toaletě? Na verandě? V obýváku? V ložnici? Každé místo má jiné světelné požadavky.
Pokud hledáme na obalu žárovky údaje o barvě světla, schovává se pod jednotkou Kelvin. Kelvinova stupnice je rozsáhlá, ale u osvětlení nás standardně zajímají tři hodnoty- 3000K, 5000K a 7000K. Čísla se můžou v jednotkách stovek pohybovat v intervalu těchto čísel, nemusíte tedy nutně najít na žárovce 3000K, ale třeba 2700K.
Nyní tedy již známe jednotky a rozsah, kde se budeme pohybovat. Co s tím ale dál?
 

Teplá bílá- 2700K~3300K

Jedná se o klasickou teplou žlutou barvu. Tato barva se teplotním rozmezím přirovnává k východu nebo západu slunce. Je vhodná do obýváků, dětských pokojů, ložnic a všude tam, kde se cítíte uvolněně a příjemně. Svým odstínem se velice hodí do místností, kde spíte, protože obsahuje minimum modrého světla, které způsobuje špatné a nekvalitní usínání a narušuje spánkový biorytmus těla.
 

Denní bílá-  5000K~6000K

Odstín přirovnávaný ke klasickému dennímu světlu. Je vhodná do předsíní, koupelen, toalet a pracoven- všude tam, kde potřebujete dobře vidět. Neoslňuje a působí velice přirozeně.
 

Studená bílá- 7000K~8000K

Velice ostré bílé, až lehce modré světlo. Stejně jako denní bílá je použitelná v předsíních, koupelnách a pracovnách. Je velice nevhodná do místností, kde se spí, neboť obsahuje vysoký podíl modrého spektra. I tak je ale možné v moderních bytech a domech vidět studenou bílou ve všech místnostech, protože především s bílým nábytkem či doplňky projasňuje celý prostor, který tak působí mnohem luxusnějším dojmem.
 žárovka na papíře
Samozřejmě, že toto nejsou jediná kritéria, kterých je nutno se při výběru osvětlení držet, jsou ale podstatná pro vaši dobrou spánkovou hygienu a správné osvětlení pracovních místností.