Kvalitní spánek má svoje fáze

Jedná se prakticky o takový přirozený postup, nad kterým nikdo nepřemýšlí. Ale jedině když v podstatě pojdeme všemi fázemi, tak můžeme hovořit o tom, že jsme se do růžova vyspali a jsme dostatečně odpočinutí.
novorozeně na tatínkovi.jpg

1. V podstatě se jedná o první věc, která nastává, když si ulehneme do postele. Mimochodem v první řadě je také rozhodující místnost, jak je připravená pouze k odpočinku a další možné aspekty například , které jsou také velmi důležité. Za první fázi se považuje doba těsně před usnutím. Organismus se začíná zklidňovat, uvolňovat a připravuje se na spánek. Prohlubuje se dýchání a pomalu můžeme vnímat uvolnění. V tuto chvíli se dostáváme do stavu mezi bdělostí a spánkem a tak nějak povědomě cítíme, jak tělo odevzdaně odpočívá.
spící ženy na lavičce.jpg

2. Nastupuje doba, která se označuje v některých kruzích zkratkou NREM – zklidňuje se mozková činnost, svalové napětí a postupně se dostáváme do nějaké hloubky spánkové fáze. V této fázi se klesá o něco málo tělesná teplota a krev začíná přenášet teplo zevnitř našeho těla ven, v tomto okamžiku se můžeme zpotit. Tento okamžik je pro nás velmi důležitý, jelikož se obnovuje naše síla a celkově získáváme energii, kterou nutně potřebujeme.

3. Pokud se někdy setkáme se zkratkou REM, tak za ní nehledejme nic jiného, než další fázi. Zde se jedná už o čas, kdy se za chvíli budeme probouzet a tak se zapojují do činnosti orgány. Aktivují se játra, probouzejí ledviny, proto se nám chce po ránu tolik na záchod, mozek začíná vnímat vnější podněty a vše se v podstatě jakoby aktivuje na nový den.
křeslo v ložnici.jpg

Prostředí je také rozhodující

Především ke kvalitnímu spánku by bylo dobré si vyhradit prostor, který bude určený jen pro tento účel. Běžně se nazývá ložnice. Měla by být v neutrálních barvách, bez nějakých dalších rušivých elementů. Ač se to nezdá, každý takový prvek na vliv na hloubku spánku a naší regeneraci těla.