Na co si dát pozor, aby se rekonstrukce zbytečně neprodražila?

„Dnes už bych se připravil jinak, především bych si nechal poradit od někoho zkušeného a vše si více rozplánoval, rozmyslel a nerozhodoval se tak impulzivně.“ říká pan Petr, který už nyní bydlí

v „novém“, ale stálo ho to zbytečně mnoho vrásek a peněz navíc. Jak se tedy správně rozhodnout při výběru řemeslníků a na co se při renovaci starého bytu připravit?
renovace dveří.jpg

 Při opravách starého bytu je stěžejní si především vše rozplánovat. Nejlepším řešením je najít odborníka, který vypracuje něco jako „plán rekonstrukce“, kde rozvrhne práci řemeslníků tak, aby na sebe práce jednotlivých odborníků navazovala a nevznikaly zbytečné prostoje a renovace se zbytečně neprodlužovala. Tento bod vám ulehčí, pokud si najdete firmu, která provádí takzvané rekonstrukce „na klíč“.
   Správný výběr firmy pro realizaci vašeho projektu vám ušetří mnoho peněz a hlavně nervů. Pan Petr bohužel díky své neinformovanosti sáhl po první a nejnižší nabídce a jeho rekonstrukce se z původních slíbených pěti týdnů prodloužila na nekonečných pět měsíců a ve finále stála jednou tolik, než Petr předpokládal.

 havarijní stav domu.jpg

Kde udělal chybu?

  Chyba byla především v tom, že si neprověřil reference firmy, která měla vše realizovat, a nedohledal si její předchozí práce. Pan majitel mu podrobně popsal, kdy a jak bude co probíhat a informoval jej o finanční stránce renovace a časové náročnosti. Tehdy udělal pan Petr další chybu. Nesepsal s firmou smlouvu.

  Sepsání smlouvy o provedení díla je zásadní věc, kterou je potřeba uskutečnit hned na začátku!
V tomto dokumentu nesmí chybět seznam provedených prací, použitých materiálů, dále by měla obsahovat technickou dokumentaci a především termíny dokončení prací. Vedle termínů dokončení nesmí chybět sankce za jejich nedodržení.
  Dále je nutné si stanovit, jakou formou budou probíhat platby. Rozumné je vyplácet zálohy pouze za materiál, a to oproti fakturám. Platby za dílčí práce je dobré provést až po jejich uskutečnění a osobní kontrole, zda je práce kvalitní.

  „ Kdybych se tenkrát poradil s někým, kdo má více zkušeností, a tuto smlouvu sepsal, ušetřil bych mnoho času, hodně peněz a nervů. Bohužel bez smlouvy jsem neměl proti podvodníkovi co použít. Práce se táhly, peníze si bral dopředu za ještě nedokončené práce a nakonec mi byt předal nedokončený a vše bylo velmi neodborně a nekvalitně provedeno. Díky tomu jsem musel zaplatit dalším odborníkům, kteří práce dodělali…“ říká na závěr pan Petr.